تبلیغات
وب سایت مقاله و تحقیق دانشگاهی - در مورد مواد نیروزا و مكملها


درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

ابر برچسبها:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

در مورد مواد نیروزا و مكملها

نوشته شده توسط:عاطفه جهاندیده
چهارشنبه 16 فروردین 1396-06:39 ب.ظ

مواد نیرو زا

در نگاه اول واژة نیروزا به معنای هر چیزی است كه به فعالیت بدن كمك كند. متأسفانه، هماكنون اكثر مردم گمان میكنند كه تمام مواد نیروزا باید دارو باشند. مثال برجسته استفاده از این مواد در بازیهای المپیك ۱۹۸۸۸۸ سئول نمایان شد. هنگامی كه مدال طلای بن جانسون دونده كانادایی و دارندة ركورد جهانی ۱۰۰۰ متر، به خاطر مصرف استروئیدهای آنابولیك بازپس گرفته شد.
اینكه فكر كنیم داروها تنها راه بهبود پتانسیل كاری هستند بسیار اشتباه است؛ زیرا برنامههای تمرینی جسمی و روانی، شرایط آب و هوایی مناسب و یا رعایت مسائل تغذیهای راندمان شخص را افزایش میدهد.
ـ قوانین اكثر ورزشها در مورد اجازه مصرف داروها و مواد نیروزا كاملاً اختصاصی است. یقیناً از نظر فلسفه استفاده از این مواد، به نظر میرسد این قوانین برای گروههایی نسبت به گروههای دیگر غیرمنصفانه باشد. به عنوان مثال، ورزشكار ثروتمند میتواند در ارتفاع بالا در یك دوره طولانی تمرین كند در صورتی كه ورزشكار فقیرتر ممكن است مجبور به استفاده از دوپینگ خون شود. نتیجة پایانی یكسان است ـ بهبود ظرفیت حمل اكسیژن ـ اما اولی مجاز و دومی غیرقانونی است.

ـ ورزش مدرن امروز یك مشكل دارد. اكثر قوانین آن (و همچنین فلسفه حاكم) برای جامعهای پایهگذاری شده كه به طور قابل ملاحظهای با جامعهای كه ما در حال حاضر در آن زندگی میكنیم تفاوت دارد. در حالی كه بازتاب تعدادی قوانین با گذر زمان تغییر كرده است اما فلسفه بنیانی آن اساساً مربوط به زمانهای گذشته است.
ـ ورزش حالا یك تجارت بزرگ است و احتمالاً یكی از بزرگترین صنایع رشد یافته در قرن حاضر میباشد. منسوجات وابسته، تولیدكنندگان كفش و وسایل، تأمینكنندگان تسهیلات (نظیر ساختمانها) و صاحبان صنایع نو و جدید به هیچوجه مایل نیستند كه عقربههای ساعتشان در جهت عكس حركت كند. عصر سوداگرایی تفاوت بزرگی را ایجاد كرده است، عده زیادی به ورزش به عنوان شغلی با درآمد بالقوه فوقالعاده نگاه میكنند. بسیاری از فیلسوفان آماتور از جمله خود من به این نكته باور دارند كه ورزش در دنیای امروز نقش جنگ (مبارزه) را به عهده گرفته است و میادین المپیك حالا صحنههای جنگ و كارزار است. اگر چنین فلسفهای صحیح باشد، بنابراین ممكن است كه قوانین جنگ در اینجا حاكم باشد و تقریباً هر چیزی كه به سمت حمایت و پشتیبانی از پیروزی گام بردارد مطلوب و پسندیده است. در اینجا بین فلسفه دكوبرتن و فلسفه بالا تضادها و اختلافاتی وجود دارد كه برای نسلهای بعدی دنیای ورزش باید این موضوع مشخص شود. احتمالاً الان خیلی دیر است كه پیشنهاد كنیم ورزش شبیه فعالیتی ساده در باشگاهی خاص است كه شخص ورزشكار مجبور است یا قوانین باشگاه را رعایت كند یا آنجا را ترك نماید. ورزش میباید نظرات جاری جامعه را منعكس كند اما باید این آمادگی را نیز داشته باشد كه موقعیت و وضعیت بهتری را نسبت به آنچه به ارث برده به نسل بعدی منتقل كند. در حال حاضر بسیاری از مردم در مورد این مسئله كه ورزشكاران نسل بعدی خط مشی بهتری برای پیشرفتهای ممتد به ارث ببرد به شدت دچار شك و تردید هستند. عمده نگرانی آنها از این بابت است كه نسل ورزشكار حاضر، ورزشكاران در دورة فعلی سریع پولدار شدن را به عنوان هدف خود میدانند تا اینكه نگران آینده ورزش باشند.
با وضعیت نابسامانی كه وجود جوایز مالی خوب انتظار افراد موفق را میكشد، جای شگفتی نیست كه بعضی با فلسفه پیروزی با هر قیمتی از روشهای نادرست استفاده كنند. آنچه در پی این فلسفه میآید اعتیاد دارویی در بین ورزشكاران است. مصرف دارو برای افزایش و بالا بردن كارآیی در ورزش مسئلة جدیدی نیست. در بازیهای یونان باستان، كسانی كه از میان رژیمهای غذایی خاص، از تركیبات افزایشدهنده كارآیی استفاده میكردند گناهكار شناخته میشدند. اخیراً در یك برنامة تلویزیونی كه از كانال آمستردام پخش میشد اسنادی از مصرف دارو در بین ورزشكاران در دورانهای مختلف ارائه شد. حتی در زمانهای نه چندان دور ورزشكاران به دنبال معجون جادویی كه بعداً شامل الكل و نیكوتین بود میگشتند. اما در حال حاضر وضعیت بسیار پیچیدهتر است و به بالاترین تكنولوژیها جهت تعیین سطح مصرف و نوع داروهای مصرفی نیاز است. هماكنون مسئلة دوپینگ حالت جزایی دارد و ورزشكاران متخلف همیشه دو پله جلوتر از پلیس (آزمونگرهای دوپینگ) قرار دارند. به نظر میرسد در آیندهای نزدیك این مشكل به

مقاله در مورد مواد نیروزا و مكملها
نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر