تبلیغات
وب سایت مقاله و تحقیق دانشگاهی - در مورد تئوری مدیریت


درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

ابر برچسبها:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

در مورد تئوری مدیریت

نوشته شده توسط:عاطفه جهاندیده
چهارشنبه 16 فروردین 1396-06:39 ب.ظ

فصل اول

نکته :تئوری های مدیریت
( بدبختانه هیچ سازمان و مقرراتی نمی تواند در زمینه رشد و توسعه اقتصادی – اجتماهی كشورها موثر باشد مگر مردانی كه آن را اداره می كنند بدانند چه كاری می خواهند انجام دهند ) .

بنیامین هی گیتر

  • تئوری كلاسیك

اهمیت مدیریت

توجه :امروزه دگرگونی شایان توجهی در روندی كه ثقل آن بیشتر به سوی نظریه پردازی متمایل بوده رخ داده است و توجه و تاكید بر واقعیتهای ملموس دنیای سازمانی در برنامه ریزیهای مربوط به آموزش رشته مدیریت روند رو به رشدی را یافته است در واقع از بدو ساخت آگاهانه واقعیتهای اجتماعی و انسانی – اقتصادی و غیره مدیریت شناخته شد و شیوه ای گردید برای هدایت كردن و راهنمایی نمودن عقلانی و منطقی امور از طریق سازمان دادن به فعالیتها و تعیین استراتژی ها برای حصول به هدف یا اهداف مورد انتظار به دنبال این شیوه برخورد دانش مدیریت با مهارت كاربرد می آمیزد و بین آن دو توازن لازم برقرار می گرد در مدیریت دانش و مهارت هر دو ضروری هستند تاكید بر یكی و غفلت از دیگری به عدم تعادل می انجامد .

تعریف مدیریت

سازمان برای نیل به مقاصد خود و جهت دادن به فعالیتهای كاركنان و در راستای هدفهایش به سرپرستی ، نظارت ، هماهنگی و هدایت نیاز دارد مجموعه وظایفی كه رفتار و فعالیت سازمان را در مسیر رسیدن به هدف نظیم ، تصحیح – تقویت و راهنمایی می كند مدیریت نامیده می شود همه سازمانهای رسمی برای استمرار و تداوم فعالیت خود به مدیریت نیاز دارند و فقدان این موضوع باعث ناهماهنگی – انحراف از هدف اتلاف وقت و انرژی می شود .

به بیانی دیگر مدیریت فرآیند برنامه ریزی – سازماندهی – رهبری و كنترل كار اعضای سازمانهاست و همه ومنابع سازمانی در دسترس را برای رسیدن به هدفهای تعیین شده سازمانی به كار می برد همچنین از نظر بزرگان این علم ( ماری یاركرفالت ) مدیریت هنر انجام دادن كارها به وسیله دیگران تعریف شده است .

به تعبیرسی دیگر باید مدیریت در مهارت تبدیل برنامه به اهداف پیش بینی شده در مطلوب ترین كیفیت و همچنین انجام دادن اهداف سازمان از طریق هماهنگی منابع انسانی ، مالی فنی و اطلاعاتی در متن محیط مشخص و معینی با توجه به عواملی از قبیل بدعت گذاری خلاقیت مسئولیت مشترك و بالاخره داشتن علم و هنر متشكل كردن هماهنگ نمودن رهبری و كنترل فعالیتهای گروهی به منظور رسیدن به هدف یا هدفهای مشتركها تعریف نمود .

( مری پاركرافالت ) از مدیریت به عنوان عامل ایجاد تغییرات اجتماعی نام برده و جوهره اصلی آن را هنر و دانش هماهنگ كردن عوامل انسانی با ضروریتهای اجتماعی دانسته است به عقیده ی وی مدیریت عبارت از عمل هنر و با سلیقه متشكل كردن هماهنگ نمودن رهبری كنترل و اداره فعالیتهای دسته جمعی برای نیل به هدف در حداكثر كارآیی می باشد از این تعریف چنین استنباط می شود كه مدیریت شامل فعالیتهایی است كه انجام اهداف و مقاصدی را هدایت می نماید و مدیران افرادی هستند كه درگیر این فرآیند می باشند .

پرستون وپست می گویند فعالیتهای مدیریتی بدون توجه به عوامل انسانی قابل بحث و گفتگو نمی باشد وموفقیت مدیران در سازمانها با فعالیتهایی كه انجام می دهند معلوم می گردد با صرف شغل سازمانی مدیریت به نظر نامبردگان عبارت است از فرآیند هدف گذاری هماهنگی منابع انسانی و فنی و مالی در متن محیطی مشخص و معین .

( گفتن ) با اندك تفاوت با تعریف فوق می گوید : ( مدیریت عبارت است از هماهنگی منابع مختلف اعم از انسانی فیزیكی مالی و اطلاعاتی كه با توجه به اصول سازماندهی برنامه ریزی تصمیم گیری رهبری و كنترل انجام می شود .

به هر حال مدیریت با هر نوع تعریفی كه از آن ارائه شود به اعتقاد ( ابراهام مازلو ) دارای B بعد ساختاری اسای است اول بهره وری اقتصادی وسعی در بالابردن كیفیت كالا ارائه خدمات و غیره كه این مرحله بعد توجه به تولید را شامل می شود .

دوم مسائل اجتماعی و انسانی یعنی مراقبت در رعایت بهداشت كاركنان دادن انگیزش و تشویق آنها در حركت به سوی خود شكوفایی اعمال روش و تكنیكهای

مقاله در مورد تئوری مدیریت
نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر