تبلیغات
وب سایت مقاله و تحقیق دانشگاهی - در مورد قالی بافی


درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

ابر برچسبها:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

در مورد قالی بافی

نوشته شده توسط:عاطفه جهاندیده
چهارشنبه 16 فروردین 1396-08:26 ب.ظ

قالی بافی

مقدمه ذوق و خلاقیت هنری هر جامعه ای از سنن زندگی و سوابق تاریخی و محیط زیست آحاد آن قوم ریشه و الهام می گیرد و غالبا این ذوق و استعداد در یك و یا چند رشته خاص بگونه ای متبلور می شود كه رقابت جوامع دیگر با آن ملتها و اقوام در آن رشته ها بدلایل متعدد تا حدودی دشوار و شاید عبث می گردد.

از جمله هنرهائی كه در این سرزمین درمرور زمان به ذروه كمال و استادی رسیده و ذوق هنرمند ایرانی در پهنه آن فرصت تجلی وافر یافته هنر قالی بافی است. و دلیل این شكوفائی و اولیه مناسب برای تولید فرش از قبیل پشمهای مرغوب و انواع گیاهان رنگدار دانست .

بافت قالی و قالیچه در روستاها و یا درمیان ایالات بیشتر به عهده زنان و دختران است و در كارگاههای شهری حرفه  ای است كه بافندگان زن و مرد به آن می پردازند. كار پسران و انگشتان هنر مند خود در دل تارهای فرش جای داده و سرانجام در حالیكه دهها و صدها اثر زیبا و دل انگیز را با سرانگشت ماهر خویش آفریدند با مقراض اجل تارهای بستگی آنان از بهداشتی كارگاهها به بیماری فلج ، كوری ، رماتیسم و جهاز تنفس مبتلا میشوند. شاید به لحاظ تداعی محنت و محرومیت بافنده فرش و یا به خاطر تفكر در چگونگی آفرینش و طبیعت بی جان و زیبای آن باشد كه رابطه ای كه اساس آن بر زیبا پرستی و معنویت است با فرش و بافنده ناشناس و محروم آن برقرار شده و موانست با آنرا چنین تفكر آمیز و مشغول كننده می نماید .

علاقه و پیوند عاطفی مردم ایران به این میراث هنری خود و نیازی كه بداشتن آن در مسكن و ماوای خود احساس می كنند زاید الوصف است و شاید به جرات بتوان گفت كمتر خانه شهری در ایران است كه مفروش به تخته فرشی نباشد و در هیچ گوشه ای از جهان خرید و فروش فرش به آن مقیاسی كه در ایران معمول است رایج باشد .

در سالهای اخیر فرصت های گرانبهایی برای كشورهای رقیب ایران فراهم آمد تا ركود كوتاه مدتی كه در عرصه رقابت های جهانی برای فرش ایران بوجود آمده بود برای خود جای پای مستحكم تری باز كنند. در این سالها كشورهای پاكستان ، هندوستان ،چین و برخی از كشورهای اروپای شرقی چون رومانی و آلبانی با تقلید از نقشه ها و طرحهای ایران به منابع بزرگی از صادرات فرش دست یافتند و در مقیاسی وسیع برای آینده تجارت فرش ایران خطر ساز شدند ولی این حقیقتی مسلم است كه قالی ایران به لحاظ بافت استادانه ، طرحها و رنگ های دلپسند و جالب همچنان در صدر باقی مانده ، روشن تر آنكه گویا قالی نفیس ایران بر تارك زیباترین و گرانبهاتین فرش گیتی درخششی دائمی دارد و این قولی است كه جملگی برآنند.

فصل اول _ تاریخچه فرشبافی

قالی بافی در ادوار پیشین

با وجود آنكه در مورد اولین منسوجات دست بافت بشر اطلاعاتی نسبتا مكفی وجود دارد ولی درباره نخستین فرش های گره دار جهان و تاریخ و محل بافت آنها دانسته های ما اندك بوده و بیشتر در حدود حدس و فرضیه باقی مانده است در ردیابی معكوس مسیر توسعه و پیشرفت فن قالی بافی و رسیدن به نقطه مبدا و مهد این پیشه مفید كه پیدایش آن صرفا بر اساس رفع احتیاج و توسط چادرنشینان قبایل صحراگرد صورت گرفته است پژوهشگران اروپائی در گذشته در اثر تحقیقات خود با این نتیجه رسیده بودند كه تمدن های باستانی مصر و اشور گهواره فرشبافی جهان بوده اند و شواهد نسبتا معتبری نیز در حصت این مدعا در اختیار داشتند از جمله مندرجات تورات به هنگامیكه در فصل هجرت قوم بنی اسرائیل در باب آرایش خیمه ها و استفاده از قالی سخن میراند و همچنین ستون یادبودی از شلمانصر دوم آشوری كه در آن نقش دو تخته فرش با ریشه های بلند حكاكی شده است. فرضیه این محققین كه قدمت بیشتر و اصالت كمتری داشته و بیشتر بر مبنای گفتاری استوار بوده وی ا اشاره بر نمونه ای غیر از فرش حقیقی چون نقش سنگی آن دارد باكشفیات باستان شناس معروف روسی بنام (ردنكو) كه در نیمه اول قرن اخیر در میان توده های یخی موفق به كشف یك تخته فرش گرده دار می گردد بكلی دگرگون شده و در نتیجه مهد قالی بافی از سواحل نیل و رودخانه های دجله و فرات به آسیای مركزی تغییر مكان می دهد . باشرح كامل تر این حفاری و تفاسیری كه بر نتیجه این كشف با اهمیت نوشته شده مسئله را در زیر نور تابان تری می بریم .

در سال ۱۹۴۹ میلادی پروفسور ردنكو قطعه فرش گره داری را كه در اصل به عنوان پوشش اسب بكار می رفته است در قبرهای مستور از یخ چادرنشینان صحرا گرد در محلی بنام پازیریك واقع در هشتاد كیلومتری مرز مغولستان در میان كوههای آلتائی كشف می نماید این فرش كه قدمت آن به ۲۵۰۰ سال قبل می رسد در اندازه های ۸۳/۱×۲ متر و با ۳۶۰ گره در دسیمتر مربع و در رنگ قهوه ای مسی و سبز روشن بافته شده است. تصاویر حاشیه آن با اشكال

مقاله در مورد قالی بافینظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر