تبلیغات
وب سایت مقاله و تحقیق دانشگاهی - ویژگیهای شغل عكاسی


درباره وبلاگ:

آرشیو:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

نویسندگان:

ابر برچسبها:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

ویژگیهای شغل عكاسی

نوشته شده توسط:عاطفه جهاندیده
چهارشنبه 16 فروردین 1396-08:26 ب.ظ

مقاله ویژگیهای شغل عكاسی

۱-مقدمه

۲-پیدایش عكاسی در جهان

۳-نقش فیلمهای عكاسی

۴-ساختمان فیلمهای عكاسی

۵-پیدایش عكاسی در ایران

مقدمه

ویژگی های عكاسی و شناخت ماهیت آن به عنوان رسانه ای كه جایگاههای متعددی در زمینه های مختلف یافته ،جز از این طریق مطالعه ا ین ویژگیها میسر نمی شود.
در حقیقت،عكاسی سه ویژگی علمی،صنعتی وهنری داردوباید پذ یرفت كه عكاسی نه تنها علم یا صنعت وهنر،بلكه از هریك نشانه ای بسزا دارد،زیرا درآغاز، عكاسیمانند یك پدیده علمی تولدیافت وقوانین علمی در پیشرفت آن موثرافتاد ندو سپس مانند یك صنعت رونق گرفت وآنگاه جنبه هنری یافت.به طوری كه امروزه ازآن در سه مرحله مذكور تواما یا جداگانه بهره برداری می كنند.
در صنعت عكاسی می كوشند تا دستگاههای مجهزتروموادبهتر بسازندتااحتیاجات روزافزون بشررامرتفع سازدوكوشش صنعتگران برای بهتر كردن آن ادامه دارد. از جنبه هنری نیز،روزانه هزاران عكس از صحنه های مختلف تهیه می شود اما كم نیستند عكسهایی كه باتوجه به جنبه های زیبا شناسانه تهیه شده اند وآنها را به خاطر خنبه هنریشان مورد توجه قرار می دهند.
مشاهده وثبت دقیق بسیاری از پدیده های علمی ومطالعه لحظات بسیار زود گذر،در تحقیقات وآزمایشهای علمی میسر نشد مگربه كمك عكس.دقت عمل عكاسی وباز سازی واقعیت،تكیه گاه مستحكمی است كه محققان می توانند به آن تكیه كنندوتحقیقات خود را سامان دهند.
استفاده ازاشعه ایكس برای تصویر برداری از درون اجسام وزوایای غیر قابل رویت،كاربرد بسیار موثری در علوم پزشكی و صنعت دارد.عكاسی مادون قرمزوماورای بنفش در مطالعات علمی،تحقیقی،پزشكی،نظامی وپلیسی،امروزه بسیار مهم است.
پیدایش عكاسی در جهان
اواخرقرن هجده واوایل قرن نوزدهم،پدیده های متعدد علمی به جهانیان معرفی شد.كشتی بخار،گازروشنایی،تلگراف،راه آهن وعكاسی از جمله این پدیده ها است. عكاسی دراروپا متولد شد ودر امریكا به تكامل رسید .ژوزف نیسفورنی ئیس افسر بازنشسته ارتش فرانسه،پس از مدتها تلاش وتحقیق سرانجام توانست در سال۱۸۲۲اولین عكس دنیا را به ثبت برساند.
نی ئیس این عكس را در املاك شخصی خودواقع در دهكده ای به نام سن لودووا رن۲در چند كیلومتری سورسن تهیه كرد. سال ۱۸۲۲درواقع سال اختراع عكاسی است.
اتاقك تاریك اززمانهای بسیار دور شناخته شده بود.در قرن یازدهم،حسن ابن هیثم(دانشمند مسلمان اهل بصره)از اتاقك برای دیدن ستاره هاومطالعه خسوف و كسوف استفاده می كرد.
اتاقك تاریك،عبارت بود از جعبه یا اتاقكی كه فقط بر روی یكی از سطوح آن روزنه ای ریز، تعبیه می شد. نور از روزنه عبور كرده، تصویری نسبتا وا ضح اما وارونه بر روی سطح مقابل تشكیل می داد.
در سال۱۵۵۰ژرم كاردان،ریاضیدان ایتالیایی،روزنه اتاقك را به یك عدسی محدب مجهز كرد و بدین ترتیب، تصویری واضح تر به دست آمد.در قرن هفدهم،آینه۴۵درجه،بدان افزوده شد.آینه،نورمنعكس شده از موضوع را بر روی صفحه ای در داخل اتاقك می تاباند.
بعدها نوع دیگری از این اتاقكها بهئ صورت تا شوساخته شد كه آن را برروی میزیا محلی تخت قرار می دادندوعدسی آن را رو به موضوع می گرفتند. نور،پس از عبور از عدسی به آینه برخورد می كرد،آینه ۴۵درجه تصویر را به صفحه شیشه ای مات،كه در سطح بالای جعبه قرار داشت،می رساند.
تا این زمان چیزی به نام عكاسی وجود نداشت،تا اینكه در یكی از روزهای سال۱۷۲۷در آزمایشگاه شولتر۱شیمیدان آلمانی برروی كاغذی آغشته به نیترات نقره Ag(No3) وآهكCaCo3 ،برگ درختی می افتد. پس از مدتی شولتز،برای برداشتن كاغذ به محل مراجعه كرد،مشاهده كرد كه كاغذ مثل همیشه سیاه شده است.اما به محض آنكه برگ را از روی آن برداشت با كمال تعجب دید محلی كه برگ بر روی آن قرار گرفته بود هنوز سیاه نشده بود،او متوجه می شود كه برگ درخت مانع رسیدن نوربه آن قسمت شده ،د رنتیجه باعث تیره نشدن آنجا شده ایت. هر چند كه عمر این پدیده بسیار كوتاه بوده وتصویر برگ در اثر تابش نور از بین رفت،امااین واقعه بسیار ساده ، باعث آغاز فعالیت های وسیع برای شناسایی مواد حساس به نور شد.
چند سال بعد مواد دیگری كه به نور حساس بودند، شناخته شدند. دانشمندان با قرار دادن صفحات آغشته به مواد حساس در اتاقك تاریك،در تلاش به دست آوردن تصاویری بودند.اما نور اتاقك تاریك برای اثرگذاشتن برروی مواد حساس كافی نبود. از سویی دیگر تصویرهای شكل گرفه نیز با قرار گرفتن در معرض نور شدید،از بین می رفتند.
سال۱۸۱۹سرجان هرشل انگلیسی ,محلول ثبوت را كشف كرد.
هیپوسولفیت دو سود ماده ای بود كه (هرشل ) به عنوان ماده ثابت كننده ی تصویر

مقاله ویژگیهای شغل عكاسی
نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:- -

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر